Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / природен лек (page 117)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

5 работи кои ќе ви го спасат животот

5 работи кои ќе ви го спасат животот

Некои од најмоќните лекови на планетата отсекогаш биле затскриени во храната и зачините. Добар дел од нив не се патентирани и се користени од памтивек, негувајќи ги телата, како и спречувајќи разни водови на болести, за разлика од сегашните вложени ...

Read More »

9 факти за кромидот кои сигурно не ги знаевте

9 факти за кромидот кои сигурно не ги знаевте

1. Сировиот, свежо исечкан или сомелен кромид има најдобро дејство врз здравјето. Ако не можете да го поднесете неговиот мирис и мора да го зготвите, ќе мора да употребите барем четири кромида за да го постигнете истиот ефект.   2. ...

Read More »

Билка која спречува настанок на рак на бели дробови

Билка која спречува настанок на рак на бели дробови

Состојката која ја содржи растението “mundulea sericea” со потекло од Мадагаскар, би можело да помогне при спречување на појава на рак на бели дробови кај долгогодишните пушачи, известуваат од Центарот за истражување на рак „Андерсон“ во Хјустон, на Универзитетот во ...

Read More »

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене

 Сливи се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот. Тие се многу богати и со витамини, имаат ниска енергетска вредност (100 г има само 46 калории). содржат витамини Ц, Б1, Б2, која ...

Read More »

Моќта на Спирулината – буквално најздравата позната состојка

Моќта на Спирулината – буквално најздравата позната состојка

Спирулината е буквално најздравата позната состојка, и се користи низ целиот свет поради нејзините хранливи и лековити својства, пишува surovoivkusno.com ,,Никогаш нема да го заборавам моето прво искуство со спирулината, кога во 1 чаша смуди ставив полна супена лажица од овој ...

Read More »

Нането лади, а и лечи

Нането лади, а и лечи

Чајот од нане е добар за испирање на усната шуплина, за подобар здив, а во комбинација со малку жалфија го смирува воспалението на непцата.

Read More »

Јаболковата киселина храна и лек за 29 болести

Јаболковата киселина храна и лек за 29 болести

Јаболкова киселина или повеќе позната како оцет или скратено ACV (Apple Cider Vinegar). Претставува вид на оцет кој е направен од јаболка и оваа киселина е наменета како додаток за салати, маринади, различна храна по ваша желба, конзерванси и многу ...

Read More »

Kако да ги исчистите белите дробови од никотин

Kако да ги исчистите белите дробови од никотин

Ракот на белите дробови е една од водечките причини за смрт во светот и најголем број од луѓето заболуваат од пушењето. Лекарите поради тоа, на сите пушачи им препорачуваат да се откажат од цигарите. Сепак ако сте пушач, обидете се ...

Read More »

Светиот босилек е алтернатива за марихуаната во медицината – чудо од билка

Светиот босилек е алтернатива за марихуаната во медицината – чудо од билка

Дали знаевте дека постои ароматично растение кое нуди алтернатива на лекувањето со марихуана, третман без несакани ефекти или потреба за упути? Ваквото медицинско растение заштитува од воспаленија, стрес, па дури и труење од радијација. Растението (Ocimum sanctum, O. tenuiflorum) се ...

Read More »

Не е безопасно се што е здраво – Нус појави од лечење со билки

Не е безопасно се што е здраво – Нус појави од лечење со билки

Покрај својот лековит ефект, некои растенија може да предизвикаат и контраиндикации. Ова може да биде резултат на несовесното користење на растението, или едноставно незнаење на методите на берење, сушење или подготвување на лековите од поедини растителни видови. Ако не го ...

Read More »
Scroll To Top