Free songs
Home / природен лек (page 112)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Кефир – Долго чуваната тајна за здравје и долговечност на Кавказ – Што се лечи (Видео)

Кефир – Долго чуваната тајна за здравје и долговечност на Кавказ – Што се лечи (Видео)

Важно е да се напомене дека индустриски произведениот кефир не се добива со помош на „ печурката на кефирот “, туку од хмељ и култури на бактерии кои на напитокот му даваат ист вкус, но не и квалитет.Од таа причина, ...

Read More »

Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Тоа е вообичаено прашање кое се појавува кај многу жени низ цел свет. Многу од нив страдаат од нередовна менструација. Понекогаш може да ви се случи да добиете менструација два пати во месецот или да ја немате 2-3 месеци. Ако ...

Read More »

Најпопуларната билка за имунитет распродадена низ светот

Најпопуларната билка за имунитет распродадена низ светот

Милиони килограми од билката „ Astragalus Membranaceus“ позната и како „Хуанг Ки“ се продаваат секоја година низ Азија. Сепак, многу Американци никогаш не слушнале за неа, а оние кои слушнале ја купуваат во огромни количини. Станува збор за билка која ...

Read More »

Со рузмарин против Aлцхајмер и лоша меморија

Со рузмарин против Aлцхајмер и лоша меморија

Италијанските научници неодамна дојдоа до интересни резултати во врска со рузмаринот. Тој делува одлично кај луѓето со Aлцхајмерова болест и влијае врз подобрување на меморијата. Рузмаринот е билка која има долга традиција на користење и ова ги навело италијанските научници ...

Read More »

За притисок, импотенција, пмс, бубрези…. – за се само шипка

За притисок, импотенција, пмс, бубрези…. – за се само шипка

Оние со бубрежни заболувања кои одат на дијализа три пати неделно и пијат чаша сок од шипка, се изложени на помал ризик од инфекција, која е меѓу главните причини за смрт кај овие пациенти. Студијата спроведена на 110 пациенти, а ...

Read More »

Чај против рак на јајниците

Чај против рак на јајниците

Жените кои секојдневно пијат барем еден чај, без разлика дали е црн, зелен или билен, имаат за десет проценти помала веројатност за развивање рак на јајниците отколку жените кои воопшто не пијат чај. Добарата вест е тоа што со пиење ...

Read More »

Глог за болести на срцето и крвните садови

Глог за болести на срцето и крвните садови

Лековитите билки секогаш биле многу ценети поради своите бројни состојки и својства кои помагаат во превенцијата и лекувањето на многу заболувања. Бел глог (Crataegus oxyacantha) Во листот и цветот на глогот има флавонски и антоцијански хетерозиди, сапонозиди, гванин, аденин и ...

Read More »

Аронија – бобинката што спасува живот

Аронија – бобинката што спасува живот

Зрелите плодови на аронијата содржат големо количесто на хранливи и лековити состојки.Богати се со витамини како А, Ц, Б6, Б2, Б9, Е и бетакаротен, а исто така и витамини П. Содржи и минерали како калциум, манган, железо, јод, фосфор,калај и ...

Read More »

Семоќниот целер – лечи реума, камен во бубрег, астма…

Семоќниот целер – лечи реума, камен во бубрег, астма…

Целерот успешно лечи: астма, реума, ја подобрува циркулацијата, го олеснува варењето, го зголемува апетиот…Секој дел од целерот е здрав и корисен, од неговиот корен, па се до неговиот лист. Полн е со магнезиум, витамин К и диетални влакна, а заради ...

Read More »

Рогач: Природна замена за шеќер што штити од рак на матката

Рогач: Природна замена за шеќер што штити од рак на матката

Рогач е тип на дрво дрво, чијшто плод го носи истото име. Ова растение го има на поширокиот појас на Медитаранот, во Израел и Кипар. Станува збор за зимзелено дрво од фамилијата на мешунки. Има медитеранско потекло, а се одгледува од многу ...

Read More »
Scroll To Top