Free songs
Home / нови лекови (page 4)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Дали ќе ве касне комарец – некого да, некого не – еве како ги бираат своите жртви

Дали ќе ве касне комарец – некого да, некого не – еве како ги бираат своите жртви

Има луѓе кои се ” имуни” на комарци и спокојно можат да го поминуваат слободното време надвор. Постојат меѓутоа други , кои се како магнет за овие инсекти . Микробиологот Роб Најт објаснува дека привлекувањето на комарците зависи од микроорганизмите ...

Read More »

Измислен фластер за срцеви заболувања

Измислен фластер за срцеви заболувања

Научници од Израел направиле спасоносен фластер кој може да ги следи и третира срцевите проблеми. Научниците развиле фластер, испечатен со помош на 3Д технологија, кој содржи живо срцево ткиво создадено во лабораторија, и нано електроника. -Улогата на електрониката е да ...

Read More »

Научниците на прагот на пресврт во истражувањето на ракот на дојката

Научниците на прагот на пресврт во истражувањето на ракот на дојката

Резултатите од истражувањето на британските научници објавени во студијата во стручното списание Nature, се оценуваат како пресврт во истражувањето на ракот на дојката, а почиваат на сознанијата за генетските мутации кои влијаат врз настанувањето на овој вид карцином. Во досега ...

Read More »

Прва операција во новата болница „Филип Втори“

Прва операција во новата болница „Филип Втори“

Академик д-р Жан Митрев со својот тим на 11.04.2016 ќе ја направи првата кардиоваскуларна операција во новата болница „Филип Втори“ . Сите досегашни услуги кои се нудеа во изминативе 16 години пациентите ќе имаат можност да ги добијат и во ...

Read More »

Научниците се чекор поблиску до создавањето човечки срца

Научниците се чекор поблиску до создавањето човечки срца

Замислете колку поинаку би се одвивале работите ако никој нема да го напушти светот на живите додека чека за трансплантација на неговите болни органи. Наместо да чека со месеци, замислете колку би било полесно кога клетките на пациентот можат да ...

Read More »

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

На Гинеколошката клиника отворена е исклучително важна лабораторија за биохемиска пренатална дијагностика, која ќе помогне во рана фаза на бременост да се откриваат одредени аномалии кај плодот, а ќе послужи и за правање на сите потребни анализи во текот на ...

Read More »

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Британка е една од првите што примија вакцина против рак

Триесетипетгодишната Кели Потер од Бекенем во Кент прими вакцина што го стимулира имунолошкиот систем и го поттикнува уништувањето на клетките на ракот, пренесува Индепендент. Ракот на грлото на матката кај младата жена е дијагностициран во јули 2015, а неодамна прифати ...

Read More »

Создадена сперма од матични клетки

Создадена сперма од матични клетки

Кинескиот научници од матични клетки, кои во лабораториски услови се претворени во сперматозоиди во рана фаза, успеале да оплодат јајце клетки од што настанало здраво потомство способно за натамошна репродукција, се вели во студијата објавена во списанието Cell Stem Cell. ...

Read More »

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Сензационално откритие на американските доктори: Со нов метод 94% од пациентите излечени од рак!

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »

Научниците на чекор до лек за леукемија

Научниците на чекор до лек за леукемија

Група онколози од Фред Хачинсон центарот за истражување на карцином во американската сојузна држава Вашингтон верува дека пронашла револуционерен нов метод за лечење на акутна лимфобластична леукемија (АЛЛ), кој потенцијално би можел да се примени и на бројни други видови ...

Read More »
Scroll To Top