Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / аларм (page 40)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Експертите алармираат: Станете, седејќи прерано си го копате гробот

Експертите алармираат: Станете, седејќи прерано си го копате гробот

Пред речиси три века Томас Џеферсон, еден од основачите на САД, работел стоејќи над својата работна маса, а неговата навика станува сѐ попопуларна бидејќи седењето сериозно му наштетува на здравјето, предупредуваат експертите во студијата објавена во списанието The Archives of ...

Read More »

Дали ќе ве касне комарец – зошто некого да, некого не – еве како ги бираат своите жртви

Дали ќе ве касне комарец – зошто некого да, некого не – еве како ги бираат своите жртви

Има луѓе кои се ” имуни” на комарци и спокојно можат да го поминуваат слободното време надвор. Постојат меѓутоа други , кои се како магнет за овие инсекти . Микробиологот Роб Најт објаснува дека привлекувањето на комарците зависи од микроорганизмите ...

Read More »

Еве што треба да направите доколку ве касне змија?

Еве што треба да направите доколку ве касне змија?

За почеток, најдобро е змијата да не ја ни допирате, експертите велат дека змијата отровница е тешко да ја препознаете, па ако приметите змија тргнете се подалеку. Сега е време на високи температури, па змиите се почесто ќе ги гледаме. ...

Read More »

Како да преживеете земјотрес – неверојатно корисни совети

Како да преживеете земјотрес – неверојатно корисни совети

При земјотрес граѓанинот треба да се спушти на под, евентуално да се покрие, да клекне под маса или наспроти внатрешен ѕид, но не кај врата, с` додека не престане тресењето. Откако ќе запре тресењето, треба да се провери состојбата и ...

Read More »

Центарот за управување со кризи апелира: Еве како да се заштитите додека трае невремето

Центарот за управување со кризи апелира: Еве како да се заштитите додека трае невремето

Врз основа на добиената временска прогноза од страна на Управата за хидрометеоролошки работи, и денес подрачјето на Македонија се наоѓа под влијание на нестабилна воздушна маса што ќе услови попладне на повеќе места да биде нестабилно со пороен дожд и ...

Read More »

Мислите дека купувате маслиново масло – тогаш и вие сте измамени, купувате масло од семки

Мислите дека купувате маслиново масло – тогаш и вие сте измамени, купувате масло од семки

Практикувате ли здрава исхрана преполна со зеленчук зачинет со маслиново масло? И тоа екстрадевствено со висока цена? Ако сте еден од нив, можеби влегувате во групата на илјадниците измамени што наместо ладно цедено масл иново масло купиле масло од семки. ...

Read More »

Teчноста за миење на стаклата во автомобилот може да е смртоносна

Teчноста за миење на стаклата во автомобилот може да е смртоносна

Течноста за миење на стаклата на возилото, како и фаровите, може да биде место за развој на бактерии кои предизвикуваат смртоносна пневмонија, позната како легионерска болест. Ова го објавија од Американското друштво за микробиологија на симпозиум во Бостон, откако била ...

Read More »

Tигрестите комарци летаат без пасош – реална опасноста од зарази – Македонија мора да се заштити

Tигрестите комарци летаат без пасош – реална опасноста од зарази – Македонија мора да се заштити

Кај нашиот сосед Србија, поради поплавите и можноста од инвазија на комарци и инсекти, во моментов интензивно се прска за да се заштити населението, животните и севкупната животна средина. Според информациите од Секретаријатот за заштита на животната средина, вчера и ...

Read More »

Ни се закануваат жолтица, цревни инфекции и дизентерија

Ни се закануваат жолтица, цревни инфекции и дизентерија

Долготрајните врнежи и поројните дождови што ни се случуваа може да донесат цревни инфекции, жолтица и дизентерија во региони во кои жителите не пијат вода од градската водоводна мрежа, предупредуваат епидемиолозите, пренесува Нова Македонија. Научниците објаснуваат дека изминатите години, речиси ...

Read More »

Како да постапувате во случај на поплава

Како да постапувате во случај на поплава

Во ек на незапамтените поплави кои го зафатија Балканот, неопходно е да се потсетиме на најважните мерки на внимание кои треба да ги имаме на ум во случај да се најдеме соочени со води кои надоаѓаат. Најважното нешто во случај ...

Read More »
Scroll To Top