Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / аларм (page 2)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Никако не се сончајте ако ги земате овие лекови или користите вакви препарати

Никако не се сончајте ако ги земате овие лекови или користите вакви препарати

Доколку користите поедини антибиотици, анти-бејби пилули или сте на терапија на коритиостероиди, а сте планирале летување, консултирајте се со својот лекар. Парфеми, дезодоранси, пилинзи и други козметички препарати во комбинација со сончевите зраци, можат да предизвикаат бурна реакција на кожата, ...

Read More »

Што да сторите ако ве нападне змија

Што да сторите ако ве нападне змија

Често се случува некого да го касне змија, тоа навистина може да биде опасно. Она што треба да го имате на ум е дека змијата нема да ве нападне доколку не ја допирате или не и праавите нешто. Доколку случајно ...

Read More »

Презаштитените деца живеат во страв

Презаштитените деца живеат во страв

Децата, кои не се соочуваат со застрашувачките ситуации се изложени на поголем ризик да развијат анксиозно нарушување. Истражувањето на клиниката Мејо вклучи над 800 деца, на возраст од седум до 18 години, а истражувачите користеле две анкети од по осум прашања, ...

Read More »

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките. Тоа не е ништо ново, ниту пак алармантно, но во овој случај станува збор за црнки на место каде ...

Read More »

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Научниците веруваат дека ја откриле причината за епидемијата што усмрти 17 милиони луѓе. ДНК анализата на заби од 10 тела од гробницата во Оахаки, Мексико покажа дека двете големи епидемии помеѓу Ацтеките во 16 век биле предизвикани од инфекција со ...

Read More »

Откриено од кое месо се добива рак

Откриено од кое месо се добива рак

Конзумирањето на месо веќе подолго време се поврзува со ракот, а истражувачите од Универзитетот во Невада конечно го открија генот што го предизвикува тоа. Генот, наречен CMAH, може да доведе до создавање на одредени врсти на шеќери кај живоните, а ...

Read More »

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Авторите проучувале 38 метаанализи и 24 системски рецензии што ја оценувале работата во смени и спиењето и нејзиното влијание врз следните хронични здравствени состојби: коронарна срцева болест, мозочен удар, рак, дијабетес тип 2, дебелина (зголемување на телесната тежина), депресија, несреќи/повреди, ...

Read More »

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Колку долго смеат да стојат намирниците во замрзнувач?

Чувањето храна на ладно место е најдобар начин да ѝ го продолжите рокот. За да бидете сигурни дека е одмрзнатата храна свежа, постојат некои правила. Водете сметка дека некои намирници не се замрзнуваат добро, како што се свежите јајца и ...

Read More »

10 места во домот каде имате најмногу бактерии

10 места во домот каде имате најмногу бактерии

Не е тајна дека кантата за отпадоци, веце школката и подот во бањата се прекриени со бактерии и најразлични микроорганизми. Токму затоа тие се местата на кои најмногу се концентрираме за време на чистењето. Но, бактериите ги има насекаде, вклучително ...

Read More »

Kако изгледа канцерогено јаболко?

Kако изгледа канцерогено јаболко?

Позната е изреката која вели дека со едно јаболко на ден, повее не ви е потребен лекар. Но сепак морате да бидете многу внимателни. Голем производители и трговци ги мачкаат јаболката со восок за да останат подолго свежи. И додека ...

Read More »
Scroll To Top