Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / аларм (page 10)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Дезинфекција во вашиот дом – еве на што мора да внимавате

Дезинфекција во вашиот дом – еве на што мора да внимавате

Повеќето од нас никогаш не размислуваме колку долго ја имаме штицата за сечкање, или перниците, дури и четката за коса. Иако тие можеби изгледаат доволно чисти и употребливи, овие навидум невини предмети од домаќинството, всушност, во себе можат да кријат ...

Read More »

ВАЖНИ ПРЕПОРАКИ: Како да ја одржувате хигиената за превенција од појава на заразни заболувања

ВАЖНИ ПРЕПОРАКИ: Како да ја одржувате хигиената за превенција од појава на заразни заболувања

Министерството за здравство и релевантните здравствени установи, Институт за јавно здравје и Центар за јавно здравје-Скопје извршија санитарно-хигиенски увиди на загрозените подрачја од поплавата во скопскиот регион (Ченто, Сингелиќ-Економија, Сингелиќ, Црешево, Стајковци и Смилковци). За превенција на појава на заразни ...

Read More »

Гумени чизми, лекови, конзервирана храна, свеќи-Што им е потребно на погодените во поплавите?

Гумени чизми, лекови, конзервирана храна, свеќи-Што им е потребно на погодените во поплавите?

Доколку не сте сигурни што да донирате а што би им помогнало најмногу во овие тешки моменти на погодените места од невремето, ве информираме дека најмногу потреба имаат од лекови, средства за хигиена гумени чизми. Исто така потребна е запакувана ...

Read More »

Зарази, инфекции, можни струјни удари – Предупредување за граѓаните со поплавени домови!

Зарази, инфекции, можни струјни удари – Предупредување за граѓаните со поплавени домови!

Зарази, инфекции, можни струјни удари – постојат неколку работи кои се ризични по здравјето по невреме и поплава. Ова се неколку препораки до кои треба да се придржувате ако вашиот дом бил поплавен: 1. Не употребувајте свежа вода ако дошла ...

Read More »

ДОНИРАЈТЕ: Еве што им е најпотребно на поплавените

ДОНИРАЈТЕ: Еве што им е најпотребно на поплавените

Бидете хумани, покажете ја човечноста на дело за што поскорешно санирање на последиците од поплавите се неопходни финансиски средства. И Вие можете да се вклучите во помошта преку следниве телефони и жиро сметка Конзервирана храна, бебешка храна и пелени, вода ...

Read More »

На овие локации можете да донирате – Пунктови за донации низ цело Скопје

На овие локации можете да донирате – Пунктови за донации низ цело Скопје

Сите граѓани кои сакаат да донираат храна, вода, средства за хигиена, свеќи, гумени чизми, ќебиња истото може да го сторат на повеќе пунктови кои се отворени во Скопје. Мапирани се и пунктовите каде оние кои имаат потреба може да побараат ...

Read More »

Кога удира гром ова никако не смеете да го правите!

Кога удира гром ова никако не смеете да го правите!

Најчестото прашање меѓу граѓаните е што да правиме кога ќе почне да грми. Еве неколку совети од метеоролозите вредни злато: – Ако сте на отворено, никако не легнувајте на земја. Подобро е да клекнете со главата меѓу колената, во оваа ...

Read More »

Доколку ви е потребна помош јавете се на 195

Доколку ви е потребна помош јавете се на 195

Доколку ви е потребна помош и поддршка за справување со поплавите од невремето кое го зафати скопскиот регион обратете се на телефонскиот број 195, отворен телефонски број на Центарот за управување со кризи. Надлежните информираа дека сите екипи се на ...

Read More »

ВАЖНИ СОВЕТИ: Што да правите во случај на невреме и поплави

ВАЖНИ СОВЕТИ: Што да правите во случај на невреме и поплави

Поради најавите за нови обилни врнежи од дожд во наредните денови, совети како да си помогнете и што да правите доколку ве фати невреме. Најважното нешто во случај на поплава е да го заштитите сопствениот живот и животите на Вашите ...

Read More »

Како да возите за време на поплава?

Како да возите за време на поплава?

Како да реагирме за време на ваква елементарна непогода и кои чекори треба да се преземат со цел да се избегнат опасностите? Додека голем дел од автомобилите ќе успеат да ги преминат големите поплави сепак постои ризик. Освен електричната енергија, ...

Read More »
Scroll To Top