Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2016 / October

Monthly Archives: October 2016

Рецепт од Д-р Прембабу против рак и разни заболувања

Рецепт од Д-р Прембабу против рак и разни заболувања

Овој рецепт е напишан од  Д-р Прембабу Чатхурведи, чија идеја била да се прошири и да го користат голем број на луѓе. МОРКОВ, КОМПИР И ЈАБОЛКИ Ова чудесна напивка е позната од порано. Затоа треба да се земе во предвид ...

Read More »

10 најздрави намирници во светот

10 најздрави намирници во светот

1. Печурки Овој вкусен намирник со мало количество на калории е одлична замена за црвено месо. Тие го регулираат нивото на естроген кај жените и штити од рак. Брз рецепт: Насечете ги печурките на парчиња и пржете во маслиново масло, ...

Read More »

Сируп за искашлување од рузмарин

Сируп за искашлување од рузмарин

Состојки 3гранки рузмарин 3 лимони 250гр шеќер 1л вода Подготовка Лимонот се мие и се потопува во вода во која има 1 лажица сол и 1лажица сода бикарбона. Така одстојува 24 часа, а потоа убаво се мие. Во 1 литар ...

Read More »

Грчеви и ве мачи дебелото црево – Еве со кои тревки и како да ги лечите

Грчеви и ве мачи дебелото црево – Еве со кои тревки и како да ги лечите

Лицата што имаат полип или рак на дебелото црево во рана фаза, главно не чувствуваат никакви симптоми. Ако се појават, знаци на болеста се крв во изметот, болки, грчеви во стомакот, промена на ритамот на празнење, губење на телесна тежина, ...

Read More »

Домашен лек против кашлица од шеќер и пиво

Домашен лек против кашлица од шеќер и пиво

Овој рецепт е идеален за периодот кога владеат настинките и вирусите, а посебно е корисен ако патите од сува кашлица. Брзо делува, ефикасен е и погоден за сите возрасти, па дури и за деца. Потребни состојки: 150g шеќер ½ литар ...

Read More »

Костени – прочистуваат крв, за црн дроб, гастритис…

Костени – прочистуваат крв, за црн дроб, гастритис…

Постојат два вида на костени – питоми костени (Castanea sativa) и диви костени (Aesculus hippocastanum). Питомите костени смеат да се конзумираат, додека дивите се користат само во медицински цели. Питомите костени ја прочистуваат крвта и го зајакнуваат имунитетот, тешко се ...

Read More »

Виното – ЛЕК

Виното – ЛЕК

Умерената конзумација на црно вино има здравствени предности. Научниците откриле дека црното вино е богато со флавоноиди најдобри за здравјето. Флавоноидите се најпознати по своите антиоксидантни својства кои помагаат на телото да се бори против канцерогени, вирусни и алергиски непријатели. ...

Read More »

СОВЕТИ ЗА ВАШИТЕ ДЕЦА: Овие правила можат да им го спасат животот

СОВЕТИ ЗА ВАШИТЕ ДЕЦА: Овие правила можат да им го спасат животот

Овој водич за безбедност на децата во сообраќајот е наменет за децата и ги содржи најважните правила кои тие треба да ги знаат и да ги применуваат секојдневно, а на кои треба да ги научат нивните родители и наставници. Златното ...

Read More »

Бесмртно суштество Хидра, можеби го држи клучот за подолг живот за луѓето

Бесмртно суштество Хидра, можеби го држи клучот за подолг живот за луѓето

Зошто старееме? Кога умираме и зошто? Дали постои живот без стареење? Со векови науката била фасцинирана од овие прашања. Сега истражувачите од Кил Германија истражиле зошто Хидрата е бесмртна и неочекувано откриле линк кој е поврзан со човечкото стареење.

Read More »

Која ракија што лечи – Болки во желудник, грип и настинка…

Која ракија што лечи – Болки во желудник, грип и настинка…

Природен непријател на сите вируси и бактерии. Лутиот напиток успешно се справува и со болките во мускулите, а честопати се употребува и за дезинфекција на раните. Ракија од сливи (шливовица) Овој вид ракија е мошне силна, безбојна, со наметлив мирис ...

Read More »
Scroll To Top