Free songs
Home / 2016 / March (page 4)

Monthly Archives: March 2016

ФОТО: Го победи ракот и ужива во животот – оваа девојка е вистинска инспирација

ФОТО: Го победи ракот и ужива во животот – оваа девојка е вистинска инспирација

Клара Хермет од Лондон се одлучила на двојна мастектомија откако дознала дека е носител БРЦА1 генот кој кај жените значајно го зголемува ризикот од развој на рак на дојката и рак на јајниците. Мајката и сестрата на Клара умреле од ...

Read More »

Ја нарекуваат ангелска билка: Ја открил Архангел Михаил а лечи буквално се!

Ја нарекуваат ангелска билка: Ја открил Архангел Михаил а лечи буквално се!

Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век била една од главните лековити билки кои се користеле, ...

Read More »

Докторите го отпишале: Победил два тумора благодарение на овој магичен рецепт! (видео)

Докторите го отпишале: Победил два тумора благодарение на овој магичен рецепт! (видео)

Божо Којовиќ од селото Горица во Вранешката долина, после 10 години борба за живот и операции на дури два тумора (на грлото и белите дробови), може да здивне. Иако лекарите му давале мали шанси да преживее, Божо решил да не ...

Read More »

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Нова лабораторија за рано откривање одредени аномалии кај плодот

На Гинеколошката клиника отворена е исклучително важна лабораторија за биохемиска пренатална дијагностика, која ќе помогне во рана фаза на бременост да се откриваат одредени аномалии кај плодот, а ќе послужи и за правање на сите потребни анализи во текот на ...

Read More »

Таблета што сигурно ја имате дома, а ќе ви го продолжи животот за 12 години

Таблета што сигурно ја имате дома, а ќе ви го продолжи животот за 12 години

Во серијата експерименти, популарните аналгетици – ибупруфен го продолжиле животниот век на квасецот, мувите и црвите за 15 отсто. Во човечки години, тоа би значело дека ќе живеете 12 години подолго. Но, она што е можеби уште позначајно е дека ...

Read More »

Зошто не смеете да пиете цеден портокал наутро

Зошто не смеете да пиете цеден портокал наутро

Портокалите сите ги сакаме бидејќи го подобруваат имунолошкиот систем, а се верува и дека го прочистуваат целиот организам. Има уште многу причини поради кои сакаме денот да го започнеме токму со сок од цеден портокал и тоа стана рутина на ...

Read More »

Што му се случува на организмот кога не пиете доволно вода?

Што му се случува на организмот кога не пиете доволно вода?

Американскиот институт за медицина тврди дека за мажите треба да пијат по 13 чаши вода дневно, а жените околу 9 чаши вода, но што ако не го правите тоа? Што му се случува на организмот кога не пиете доволно вода? ...

Read More »

Како правилно да консумирате семе од чија?

Како правилно да консумирате семе од чија?

Семето од чија е многу здраво, па не е ни чудо што повеќето луѓе се повеќе го консумираат. Богато е со протеини, влакна, калциум, антиоксиданси и омега 3, но мора да се консумира на правилен начин. Неодамна, некој пациент се ...

Read More »

Јаболков оцет природен лек за хемороиди

Јаболков оцет природен лек за хемороиди

Можеби до сега не сте знаеле но користењето на јаболков оцет е еден од најпопуларните природни третмани за хемороидите. Се што треба да направите е да натопите памук или тоалетна хартија и да го намачкате иритираното место. Овој процес се ...

Read More »

Внимавајте – од оваа храна може да добиете рак на белите дробови

Внимавајте – од оваа храна може да добиете рак на белите дробови

Јаглените хидрати му даваат енергија и виталност на нашиот организам, но ако претерате со нив, постои опасност од прекумерно дебелеење, дијабетес и други здравствени проблеми. Ново истражување докажува дека претераното конзумирање на јаглени хидрати, особено оние со висок гликемиски индекс ...

Read More »
Scroll To Top