Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2016 / February

Monthly Archives: February 2016

Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Спречете го опаѓањето на косата со помош на три природни состојки

Губитокот на косата е проблем со кој многумина денес се соочуваат. Овој кошмар може да биде предизвикан од стрес, бременост, губиток на тежината, генетски, во менопаузата… Како што пишува „Тајм фор хелти фуд“, постои природен рецепт кој ќе ви помогне ...

Read More »

Јапонците лечат рак со вода – еве како

Јапонците лечат рак со вода – еве како

Јапонската традиционална медицина препорачува водата да се пие веднаш по будењето и тоа во лековити цели, а научните истражувања ја потврдуваат делотворноста на оваа навика. Јапонското лечење дава добри резултати во многу заболувања. Се применува за лечење на менингитис, дијабетес, ...

Read More »

Создадена сперма од матични клетки

Создадена сперма од матични клетки

Кинескиот научници од матични клетки, кои во лабораториски услови се претворени во сперматозоиди во рана фаза, успеале да оплодат јајце клетки од што настанало здраво потомство способно за натамошна репродукција, се вели во студијата објавена во списанието Cell Stem Cell. ...

Read More »

ФОТО: Родители, овие шишиња се опасни по здравјето на вашето бебе

ФОТО: Родители, овие шишиња се опасни по здравјето на вашето бебе

Една загрижена мајка си го поставувала цело време прашањето зашто нејзиното бебе е постојано болно. Но кога го отворила шишето и го извадила делот од капачето кој спречува да не тече шишето, открила нешто многу страшно. Целиот дел од капачето ...

Read More »

Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Овој напиток е природна замена за популарниот инстант лек за настинка – Фервекс. Еднакво е ефикасен, а можете да го направите сами дома, елиминирајќи ја потребата од одење во аптека. Во 1.5 литар превриена, па оладена вода, додајте 1 супена ...

Read More »

За имунитет, инфекции, бубрези – сами направете чај и сируп од Глуварче

За имунитет, инфекции, бубрези – сами направете чај и сируп од Глуварче

Глуварчето, може да се употребува и против болести на панкреасот и шеќерна болест, болест на уринарниот тракт и бубрезите. Подготовка на чај  1. Цветовите се одделуваат од дршките, се ставаат во сад со вода и се доведуваат до вриење околу ...

Read More »

Ви крчат црева, бели точки на нокти, модрици од никаде – на што укажува

Ви крчат црева, бели точки на нокти, модрици од никаде  – на што укажува

Често може да се вознемирите ако размислувате за вообичаени нешта што се случуваат во нашиот организам. Најчестите прашања, всушност, најлесно се објаснуваат. ЖЕЛУДНИКОТ ГЛАСНО “РАБОТИ”, А НЕ ЧУВСТВУВАМ ГЛАД? Овој звук е предизвикан од реакцијата на нервните завршетоци, која се ...

Read More »

Мажите велат дека делува: Природен лек против ќелавост

Мажите велат дека делува: Природен лек против ќелавост

Стрес, лоша исхрана или генетика, сето тоа допринесува на губењето на косата – оваа состојба која се нарекува и алопеција. Оваа состојба е нешто поретка кај жените но ниту нив не ги заобиколува. Со редовна и правилна нега и менувањето на ...

Read More »

Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Чај од камилица лек за стомачните болки кај децата

Камилицата содржи калциум, фосфор, сумпор, смола, горчливи материи, танин и етерично масло a нејзините лековити својства доаѓаат од цветовите кои содржат испарливи масла (бисаболол, бисаболол оксиди А и Б, и матрицин), флавоноиди и други терапевтски супстанции. Чајот од камилица е ...

Read More »

Наглите промени на времето и здравјето: Вртоглавица, мигрена, висок притисок

Наглите промени на времето и здравјето: Вртоглавица, мигрена, висок притисок

Наглите промени на времето не им годат на луѓето со кардиолошки у пулмолошки проблеми. Падот на атмосферскиот притисок предизвикува намалување на количината на кислородот во организмот, а тоа доведува до „недостаток“ во срцевиот мускул и мозокот. Наглото затоплување, па наглото ...

Read More »
Scroll To Top