Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2015 / August

Monthly Archives: August 2015

Обликот на телото издава колку сте здрави!

Обликот на телото издава колку сте здрави!

Должината на нозете, опсегот на рацете, обемот на струкот како и други карактеристики на телото, можат да се доведат во врска со одредени болести -Луѓето со пократки нозе би требало повеќе да водат сметка за состојбата на својот црн дроб, ...

Read More »

Домашни растенија кои го чистат воздухот од токсини за само шест часа

Домашни растенија кои го чистат воздухот од токсини за само шест часа

Тоа не се само „бабини-деветини“, туку НАСА дојде до тој заклучок по проучувањето на домашните билки. Тие открија дека некои видови подобро го филтрираат воздухот и ги отстрануваат органските соединенија кои испаруваат подобро од другите. Топ шест растенија кои е ...

Read More »

Две најлоши пози за спиење поради кои се будите многу изморени

Две најлоши пози за спиење поради кои се будите многу изморени

Ако по 7 или 8 часа сон се чувствувате уморно и поспано и по спиењето ве боли глава и мускулите, време е за промени. 1. Спиење на стомак Иако можеби ви се чини дека во оваа положба го истегнувате телото ...

Read More »

Што ќе ви се случи доколку магнетот од фрижидерот го доближите на 3 сантиметри од срцето?

Што ќе ви се случи доколку магнетот од фрижидерот го доближите на 3 сантиметри од срцето?

Швајцарски научници предупредуваат дека најмногу на мета се луѓето со вградени пејсмејкери и дека за нив последиците можат да бидат фатални. Истражувањето што го спроведоа, покажува дека е доволно да му се доближите на само 3 сантиметри на магнетот за ...

Read More »

Чудо на гробот на закланото дете: Болните оздравуваат, а неротките добиваат деца! (ФОТО)

Чудо на гробот на закланото дете: Болните оздравуваат, а неротките добиваат деца! (ФОТО)

Десетици брачни парови од околните села благодарение на манастирската светиња, гробот на свети Николина, добиле наследници. Младите брачни парови без деца треба да ја ислушаат вечерната молитва и да преспијат покрај гробот на светителката, раскажува Жика од село Курјаче, за ...

Read More »

Исцрпени, бледи и лесно останувате без воздух? Еве како брзо да го зголемите железото во крвта

Исцрпени, бледи и лесно останувате без воздух? Еве како брзо да го зголемите железото во крвта

Исцрпени сте, бледи и лесно останувате без воздух? Можеби сега е време да ја направите вашата крвна анализа и да откриете дали страдате од недостаток на железо во крвта. Зрно од какао за зголемување на железото во крвта.. Се пие ...

Read More »

Чудотворната Литиска икона од манастирот Света Богородица Пречиста-Кичевска

Чудотворната Литиска икона од манастирот Света Богородица Пречиста-Кичевска

Подемот на манастирот Света Богородица – Пречиста  продолжува и во XVII век, кога, откако била претходно запалена (1558 година) за новоподигнатата црква се нарачуваат икони и други уметнички и богослужбено – литургиски предмети. Една од тие икони е и литиската, ...

Read More »

Трудно дрво во Скопје ги лечи неплодните жени – манастир Св Богородица

Трудно дрво во Скопје ги лечи неплодните жени – манастир Св Богородица

На четириесетина минути оддалеченост од Скопје, на височините на планината Скопска Црна Гора, се наоѓа манастирот “Света Богородица”. Во дворот на манастирот ќе го видите дрвото кое наликува на трудна жена, а за кое приказната вели дека им помогнало да ...

Read More »

Чичко Никола починал и оживеал – оттогаш лекува со лековита вода во Раштак

Чичко Никола починал и оживеал – оттогаш лекува со лековита вода во Раштак

Овој возрасен мештанин со многу интересна животна приказна пред 48 години доживеал клиничка смрт, а потоа сиот свој живот го посветил на селото и на помагање на луѓето. Вели дека на сон му се јавила мајката Божја и побарала во ...

Read More »

Лек против сите болести – а ви е на дофат на рака РЕЦЕПТ

Лек против сите болести – а ви е на дофат на рака РЕЦЕПТ

– Половина литар смреклинки (плодови од смрека )сместени во две-литарско шише. – налијте литар силно здраво природно вино и нека се одмори за 24 часа. – После тоа, се става половина литро Комова ракија и  2-3 лажици шеќер во прав. ...

Read More »
Scroll To Top