Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2015 / July (page 5)

Monthly Archives: July 2015

Што може да ви се случи ако се мачкате со стара крема за сончање?

Што може да ви се случи ако се мачкате со стара крема за сончање?

Размислувањата од типот „Имам крем од минатата година, греота е да се фрли” или „Што ако рокот е само малку истечен”, можат да ве чинат здравје, предупредуваат дерматолозите. Иако рокот на траење кој стои на амбалажата е три години, дерматолозите предупредуваат ...

Read More »

Како сами да ја лечите тироидната жлезда

Како сами да ја лечите тироидната жлезда

Имате ли проблеми со тироидната жлезда? Пробајте ја прочуената тибетанска вежба за заштита и лекување на тироидната жлезда. Познато е дека за лекувањето на тироидната жлезда помагаат продуктите богати со јод, како алгите, морската риба и морските плодови, брокулата, јагодите ...

Read More »

Како спиете така и живеете

Како спиете така и живеете

Околу една третина од нашиот живот го поминуваме во спиење, а тоа и те како влијае врз нашето здравје. Положбата која ја завземаме за време на спиењето може да влијае на здравото функционирање на нашите органи, посебно доколку го земеме ...

Read More »

Спречете навреме: Како да препознаете труење со храна

Спречете навреме: Како да препознаете труење со храна

Труењето со храна е често заболување налето, а се јавува како резултат на внесување храна што содржи бактерии, паразити, вируси или токсини создадени од микроорганизми. – Треба да се внимава и со храната во која се користат живи јајца, како ...

Read More »

КОЦКИТЕ МРАЗ: Полни се со смртоносни бактерии – еве што може да ве снајде!

КОЦКИТЕ МРАЗ: Полни се со смртоносни бактерии – еве што може да ве снајде!

Доктор Притиш Тош, експерт за заразни болести од клиниката Мејо и Мартин Бакнаваге од универзитетот во Пенсилванија објаснија за Хафингтон пост кои опасности демнат од коцките мраз. 1. Бактерии Коцките лед можат да бидат загадени кога се направени од загадена ...

Read More »

За изгореници, трн во прст, место дезодоранс… – за што се е добра СОДА

За изгореници, трн во прст, место дезодоранс… – за што се е добра СОДА

Освен за колачи, палачинки и како прва помош кога имате киселини во желудникот, сода бикарбона може да користите и за безболно отстранување на трн од прстот, по убод од инсект или кај изгореници од сонце, но и за многу други ...

Read More »

Престанете да јадете бел леб и за неколку недели ќе ги забележите следните 3 промени

Престанете да јадете бел леб и за неколку недели ќе ги забележите следните 3 промени

Доколку сакате да го изгубите вишокот на килограми, да добиете поголема енергија како и да го избегнете гладот веднаш престанете да конзумирате бел леб и за време од само неколку недели ќе ги забележите следните 3 промени: 1. Ќе изгубите ...

Read More »

Чорапи во лето, да или не

Чорапи во лето, да или не

Ова е едно од најактуелните прашања. Дојде летото и многумина од нас едвај чекаа да ги исфрат чорапите од нивната гардероба. Секако, ако облечете сандали сигурно нема да ги носите, за да не изгледате како источногермански турист. Но дали треба ...

Read More »

Дали ќе ве касне комарец – еве како ги бираат своите жртви

Дали ќе ве касне комарец – еве како ги бираат своите жртви

Има луѓе кои се ” имуни” на комарци и спокојно можат да го поминуваат слободното време надвор. Постојат меѓутоа други , кои се како магнет за овие инсекти . Микробиологот Роб Најт објаснува дека привлекувањето на комарците зависи од микроорганизмите ...

Read More »

Изгоревте на сонце – еве што ќе ви помогне

Изгоревте на сонце – еве што ќе ви помогне

На плажа многу лесно може да го изгуби чувството за време, па да заборавиме да се намачкаме со нов слој заштитен крем за сончање или навреме да се скриеме под сенка од јаките сончеви зраци. За среќа, помошта за изгореници ...

Read More »
Scroll To Top