Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2015 / July

Monthly Archives: July 2015

Што да се прави ако ве „удри“ сончаница?

Што да се прави ако ве „удри“ сончаница?

Сончаницата е сериозна здравствена состојба која настанува како резултат на изложеноста на главата, особено тилот, на висока температура и влијание на сончева топлина. Првите симптоми се главоболка, вртоглавица, немир, потиштеност, црвенило на лицето и телесна температура над 38.9 степени. Подоцна ...

Read More »

Одличен рецепт – Подмладете ги коските за 25 години и решете се од сите болки

Одличен рецепт – Подмладете ги коските за 25 години и решете се од сите болки

Овој лек помага во лечењето на артритис, остеоартритис, болки во грбот, и се што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите. Кога модерната медицина не помага најдобро е да се свртите на народната. Веројатно ако прашате некоја своја баба, што ...

Read More »

Како да извадите вода што ви влегла в уши?

Како да извадите вода што ви влегла в уши?

Неколку  начини на кои можете да ја извадите водата од ушите. 1. Капки од алкохол и оцет Оваа комбинација ќе го ослободи протокот на водата од ушите и ќе спречи инфекција.  Наполнете едно шишенце до половина со алкохол, а од половина ...

Read More »

Ве мачи несоница? Направете го ова и ќе заспиете за минута

Ве мачи несоница? Направете го ова и ќе заспиете за минута

Понекугаш ниту топлата купка, чајот од камилица или „броење овци“ не помага да заспиеме и покрај тоа што сме уморни. Тоа се случува поради забрзаниот начин на живот и стресот кои не ни дозволуваат мислите да си ги смириме, туку ...

Read More »

Лек на нашите претци – Со притискање на прстите излечете еден куп болки

Лек на нашите претци – Со притискање на прстите излечете еден куп болки

Јапонскиот лекар кој се занимава со древна алтернативна медицина, Јин Шин Јуку смета дека со притискање на одреден прст на раката можат да се решат болки, несоници или некои ментални блокади. Палец Со притискање на палецот би требало да се ...

Read More »

Се туширате секој ден? – Откако ќе го прочитате ова ќе размислите

Се туширате секој ден? – Откако ќе го прочитате ова ќе размислите

Секој од нас во текот на денот се тушира барем еднаш, барем така е нормално да мислиме. Сепак, според најновите истражувања, научниците тврдат дека не треба да се тушираме секојдневно, особено не во зимските денови. Според докторка од Сан Диего, ...

Read More »

Море си е море – еве што се лечи солената вода

Море си е море – еве што се лечи солената вода

Солената морска вода е вистински благотворна за нашиот организам. Затоа, на летните одмори треба да гледате како на некој вид спа-третман, по кој ќе се вратите со сјајна кожа и коса и ослободени од стресот и другите симптоми кои сте ...

Read More »

Еве што прават кафето, алкохол и наркотиците на вашиот мозок

Еве што прават кафето, алкохол и наркотиците на вашиот мозок

Луѓето секојдневно внесуваат супстанци кои можат да направат вистински хаос во организмот, а за тоа да не се свесни. Некои од нив се легални, другите пак не. Но крајниот резултат е дека тие директно влијаат на вашиот мозок. Кафето – ...

Read More »

Како да ги излекувате чвргите на нозете?

Како да ги излекувате чвргите на нозете?

Гихт е воспаление на зглобови (артритис) предизвикано со создавање на кристали на уринарната киселина во зглобовите. Тоа се наслаги од сол. За нивното формирање можат да допринесат: грипот, ангината, лошиот метаболизам, погрешната исхрана, ревматските инфекции и долгото носење на неудобни обувки. ...

Read More »

Како сами да се лечите: Рефлексотерапија – Древна техника за самолекување

Како сами да се лечите: Рефлексотерапија – Древна техника за самолекување

Рефлексотерапијата е древниот метод на самолекување и активирање на исцелувачките процеси во телото, како физичката, така и менталната состојба. На почетокот на дваесеттиот век, американскиот хирург д-р Вилијам Фицџералд од Конектикат развил модерна зонска теорија на човечкото тело. Тој открил ...

Read More »
Scroll To Top