Free songs
Home / 2015

Yearly Archives: 2015

Носиме отровна облека – отрови има и во детските пижами

Носиме отровна облека – отрови има и во детските пижами

Фунгициди, хемиски бои, дамки отпорни на оган, го сочинуваат токсичниот коктел кој е присутен во нашата облека. Сите овие токсични елементии се штетни и за нас и за животната средина, а мал број на информации се напишани на етикетите за ...

Read More »

10 брзи начини да ја убиете главоболката без лекови

10 брзи начини да ја убиете главоболката без лекови

Овие совети можат да ви бидат од корист за оние кои се будат со страшни главоболки. 1. Користете ладен облог Тоа би можело да биде првата и наједноставна работа која можете да ја направите за да си ги олесните главоболките. ...

Read More »

Ако претерате со алкохол – лек за мамурлак

Ако претерате со алкохол – лек за мамурлак

Вода, вода и – вода! Една од најважните причини поради која ви е тешко во утрото после пиење, е дехидрацијата. Значи на организмот му недостасува вода и треба под итно да се надополни! Колку порано ќе почнете да пиете вода, ...

Read More »

Што се случува со душата по смртта? – објaснување на научниците

Што се случува со душата по смртта? – објaснување на научниците

И денешната генерација научници упорно се обидува да ја расчисти мистеријата која ја опкружува смртта. Ова се нивните засега најиздржани научни теории за тоа што се случува со човекот кога срцето ќе престане да чука и мозокот ќе престане со ...

Read More »

Знаете ли која е разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Знаете ли која е разликата помеѓу грип и настинка – еве како да знаете од што сте болни

Епидемиолошките истражувања кои се спроведуваат многу години, покажаа дека грипот се појавува околу Нова година, па поради тоа вакцинацијата се врши во октомври, за да може да се развие имунолошкиот систем и да се подготви за одговор кај можната инфекција ...

Read More »

„ФИЛИП ВТОРИ“ – Спасен уште еден детски живот – изваден тумор од срце на 12 годишен кошаркар

„ФИЛИП ВТОРИ“ – Спасен уште еден детски живот – изваден тумор од срце на 12 годишен кошаркар

Создавањето на здраво поколение е сериозна мисија врз која влијаат многу фактори. Понекогаш родителите колку и да се грижат децата да останат здрави,  постојат недоброј причини кои го нарушуваат здравјето, врз чие појавување сите се немоќни. Сериозните заболувања кои ги имаат ...

Read More »

Родители внимавајте какви играчки купувате – опасни хемикалии и отрови во нив

Родители внимавајте какви играчки купувате – опасни хемикалии и отрови во нив

Неодамнешна истрага предупредува дека за време на празничната сезона, родителите треба да бидат внимателни при изборот на играчки за нивните деца. Бил направен заеднички истражувачки проект од истражувачи од повеќе земји, кој покажал дека на 29 отсто од тестираните играчки, ...

Read More »

Ова се 10 најздрави намирници на светот – рецепти како да ги користите

Ова се 10 најздрави намирници на светот – рецепти како да ги користите

1. Печурки Овој вкусен намирник со мало количество на калории е одлична замена за црвено месо. Тие го регулираат нивото на естроген кај жените и штити од рак. Брз рецепт: Насечете ги печурките на парчиња и пржете во маслиново масло, додадете ...

Read More »

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди (Видео)

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди (Видео)

Обично станува збор за поблаги повреди како исеченици, гребнатинки и изгореници од полесен степен, но за жал, има и посериозни повреди каде страда кожата, рацете, прстите, ушите, односно слухот, лицето и очите. За жал, праксата на лекарите зборува дека не ...

Read More »

Еве зошто ни “игра” окото?

Еве зошто ни “игра” окото?

Треперењето на долниот или горниот капак на окото, докторите го нарекуваат- миокимија. За среќа оваа состојба освен што иритира неколку ситни мускули и предизвиукува спонтано грчење во девет од десет случаи не е сериозен медицински проблем и обично поминува само ...

Read More »
Scroll To Top