Free songs
Home / 2014 / October (page 2)

Monthly Archives: October 2014

Бебешките душеци полни со штетни хемикалии

Бебешките душеци полни со штетни хемикалии

Бебешките душеци може да бидат опасен за здравјето , предупредуваат експерти од Универзитетот во Тексас. Пената со која се полнат душеците испушта потенцијално токсични хемикалии, испарливи органски соединенија (VOCs) , кои се дел од производите за чистење и миризливите  спрејови. ...

Read More »

Расипани заби – поголем ризик за инфаркт

Расипани заби – поголем ризик за инфаркт

Оралната хигиена е поврзана со општата здраствена состојба, која првенствено е поврзана со кардиоваскуларното здравје. Луѓето со најмногу бактерии во усната шуплина се идеални „кандидати“ за срцев удар, според експертите од Американскиот универзитет во Бафало. Тие дошле до заклучок, од ...

Read More »

Златни бобинки за холестерол

Златни бобинки за холестерол

Златните бобинки Physalis се светли жолто-портокалови топчести плодови, кои во Јужна Америка се култивираат со векови и се многу ценети поради нивното поволно влијание врз здравјето, како и поради слатко-киселиот вкус. Златните бобинки содржат анти-воспалителни биофлавоноиди и се добар извор на ...

Read More »

Семките од лубеница да се варат – еве што лечат

Семките од лубеница да се варат – еве што лечат

Во текот на консумирање на лубеница, многу луѓе ги фрлаат нејзините семки. Оние пак, кои не го прават тоа, си помагаат за варењето на храната и за жал тоа е се’. Семките додека го поминуваат дигестивниот тракт, остануваат цели и ...

Read More »

Како сами да си направите чај и сируп од Глуварче – за имунитет, инфекции, бубрези

Како сами да си направите чај и сируп од Глуварче – за имунитет, инфекции, бубрези

Глуварчето, може да се употребува и против болести на панкреасот и шеќерна болест, болест на уринарниот тракт и бубрезите. Подготовка на чај  1. Цветовите се одделуваат од дршките, се ставаат во сад со вода и се доведуваат до вриење околу ...

Read More »

Ослободете се од главоболката за 60 секунди!

Ослободете се од главоболката за 60 секунди!

Главоболката е најчеста непријатна појава кај многумина. Причините за главоболката и нејзиниот интензитет се различни, а пред да се обидете со нешто друго, обидете се со овие три ефикасни трикови за кои ви е потребна само една минута. Молив Кога ...

Read More »

Со ова би се спречила и одложила прерана смрт на 37 милиони луѓе

Со ова би се спречила и одложила прерана смрт на 37 милиони луѓе

Научниците пресметале дека елиминацијата или намалувањето на шесте фактори за ризик за здравјето ќе овозможи и одложување на прерана смрт на 37 милиони луѓе. Со избегнување на пушење, пиење алкохол и конзумирање на пресолена храна, до 2025 година може во ...

Read More »

Како да направите масло од канабис – алтернатива за хемотерапија (Видео)

Како да направите масло од канабис – алтернатива за хемотерапија (Видео)

Информираноста за канабисот како третман и потенцијален лек за рак, во последните неколку години се рашири доста брзо. Откријтего начинот на кој и вие можете да направите лек во домашни услови. Неколку студии во текот на минатата деценија, јасно го ...

Read More »

5 природни лекови за мамурлак

5 природни лекови за мамурлак

Банана Иако нема да ви биде до јадење, за бананата навистина треба да направите исклучок. Зошто? Бидејќи бананата е богата со додатоци, особено со калиум кој надоместува за електролитите кои сте ги изгубиле минатата ноќ, а и помага во справување ...

Read More »

Откритие што ќе го промени светот: Научниците развиле лек што ќе го победи ракот на мозокот?

Откритие што ќе го промени светот: Научниците развиле лек што ќе го победи ракот на мозокот?

Научниците од Харвард откриле нов начин во борбата против ракот на мозокот со помош на матичните клетки. Тим научниците кој вршел експерименти врз глувци користел генетски модификувани матични клетки кои отпуштале смртоносни токсини, кои не им штетеле на другите здрави ...

Read More »
Scroll To Top