Free songs
Home / 2014 / October

Monthly Archives: October 2014

Маслото од ореви лек за срце

Маслото од ореви лек за срце

Дали знаете дека исхраната богата со таканаречени алфа-линолни киселини од оревите, од маслата од ореви и лен, го намалува ризикот за појава на срцеви заболувања и проблемите со притисокот. Оние кои редовно употребуваат мали количества од овие продукти имаат двојно ...

Read More »

Го држите лаптопот во скут – прочитајте пред да добиете лузни (Фото)

Го држите лаптопот во скут – прочитајте пред да добиете лузни (Фото)

Синдромот на изгорената кожа се манифестира со добивање на кафеавка или сива кожа. Истражувачите од Универзитетската болница во Базел Швајцарија, кој ја документирале ваквата состојба на 12 годишно момче, во извештајот, објавен во медицинското списание „Педијатрија“, наведуваат дека промената на ...

Read More »

Што сонувате – покажува какви здраствени проблеми имате

Што сонувате – покажува какви здраствени проблеми имате

  Иако има исклучително малку научни сознанија кои упатуваат на тоа дека соништата и одредени симболи во нив можат да предвидат реални здравствени симптоми, постојат одредени докази кои укажуваат на тоа дека повеќе соништа, чудни или повторувачки соништа имаат важно значење ...

Read More »

Мистериозни модрици, бели точки на нокти, крчат црева – на што укажува

Мистериозни модрици, бели точки на нокти, крчат црева – на што укажува

Често може да се вознемирите ако размислувате за вообичаени нешта што се случуваат во нашиот организам. Најчестите прашања, всушност, најлесно се објаснуваат. ЖЕЛУДНИКОТ ГЛАСНО “РАБОТИ”, А НЕ ЧУВСТВУВАМ ГЛАД? Овој звук е предизвикан од реакцијата на нервните завршетоци, која се ...

Read More »

Мозочен удар спречувала чинија шпагети – тврди ново истражување

Мозочен удар спречувала чинија шпагети – тврди ново истражување

Порција интегрални тестенини со домати и мешана салата може да го намали ризикот од мозочен удар, тврдат истражувачите .Една порција интегрални житарки со две порции овошје и зеленчук пружаат околу осум грама влакна, истакнуваат британските истражувачи. Откриле дека лицата кои ...

Read More »

Ако сакате да пукате од здравје: Ајдучка трева – лечи еден куп болести

Ако сакате да пукате од здравје: Ајдучка трева – лечи еден куп болести

Ајдучката трева, или столисникот, е исправена билка со висина до 80 сантиметри. Бојата на стеблото е светлозелена ил црвено-кафеава. Има безброј перјасти ливчиња, и ја карактеризира прекрасна миризба. Ботаничкото име (Achilea millefolium) и’ е дадено по грчкиот јунак Ахил, и ...

Read More »

За оние кои патат од гастрит, чир .. – Бамја

За оние кои патат од гастрит, чир .. – Бамја

Поради високиот процент на целулоза, пектин, благотворно делува на органите за варење, и се препорачува за луѓето кои страдаат од гастритис, чир, воспаление на цревата. Покрај тоа, го поттикнува отстранувањето на токсините од телото, а ѝ се припишуваат и афродизијачки ...

Read More »

Направете си домашен „Фервекс“ против настинки

Направете си домашен „Фервекс“ против настинки

Овој напиток е природна замена за популарниот инстант лек за настинка – Фервекс. Еднакво е ефикасен, а можете да го направите сами дома, елиминирајќи ја потребата од одење во аптека. Во 1.5 литар превриена, па оладена вода, додајте 1 супена ...

Read More »

Од 1 ноември на позитивната листа влегува нов лек за мозочен удар и инфаркт

Од 1 ноември на позитивната листа влегува нов лек за мозочен удар и инфаркт

Од 1. ноември, на позитивната листа на товар на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, влегува лекот со генерика Clopidogrel, лек за кардиоваскуларни заболувања, најавија на денешната прес-коференција директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева-Змејкова на проф.др. Даниела Миладинова, продекан на Медицинскиот ...

Read More »

Лек против икање

Лек против икање

СИМПТОМИ: повторувано, неволно стегање на дијафрагмата што доведува до нагло навлегување на воздух во белите дробови и затворање на глотисот, дел од гркланот во кој се наоѓаат гласните жици, при што се создава особен звук. Икањето по правило, не трае ...

Read More »
Scroll To Top