Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2014 / September

Monthly Archives: September 2014

За ова зборува цел свет: Рецепт за масло од канабис што лекува рак

За ова зборува цел свет: Рецепт за масло од канабис што лекува рак

Погледнете како се прави лекот, со кој најголемиот борец во светот за легализација на канабисот во медицински цели, Рик Симпсон, излекувал повеќе од 5.000 луѓе од рак. Овој самоук лекар рецептот го поставил на својата страница phoenixtears.ca. Идејата е слободно да ...

Read More »

Камен во бубрегот: Која храна треба да се избегнува?

Камен во бубрегот: Која храна треба да се избегнува?

Нефролитијазата е заболување кое се карактеризира со присуство и создавање на конкреција (песок, камчиња или камења) во бубрезите. Камењата во бубрегот се формираат од одредени супстанции (калциум, оксалати, фосфати), кои во урината се застапени со повисоки концентрации од дозволените. Повеќе ...

Read More »

Спречете ја појавата на стрии во бременоста

Спречете ја појавата на стрии во бременоста

Дури 70 проценти од жените во текот на бременоста поради трансформацијата на телото, ширењето на коските и растот на плодот, добиваат стрии. Стриите се појавуваат во втората половина од бременоста, а најчесто се јавуваат на стомакот, задникот, колковите, бутините и ...

Read More »

Су­са­мо­во масло – еве за што е добро

Су­са­мо­во масло – еве за што е добро

Су­са­мо­во­то масло е врвно масло за готвење, а неговиот богат вкус го прави да биде ис­клу­чи­тел­на состојка во јапонската кујна. Потекнува од стариот град Аизу, на не­кол­ку часа оддалечен од Токио. Тоа е едно од најчистите и најздрави масла за ...

Read More »

Бидете внимателни: Ова се скриени симптоми на ракот!

Бидете внимателни: Ова се скриени симптоми на ракот!

Малигните болести денеска се почесто ги погодуваат и луѓето кои се на помлада и средна возраст, па ако имате необични симптои кои траат, не ги игнорирајте бидејќи сте „премлади“ за сериозна болест, советуваат лекарите. Луѓето често ги игнорираат симптомите на ...

Read More »

Тиква – за лечење на најтешките заболувања

Тиква – за лечење на најтешките заболувања

Тиквата помага при хормонални нарушувања, нарушувања предизвикани од менопауза и запек. Печената тиква особено се препорачува за луѓето кои страдаат од срцеви заболувања. Семките од тиквата имаат значаен терапевтски ефект. Помагаат за уништување на цревни паразити, ги чистат крвните садови, ...

Read More »

Го објавил рецептот за лекот против рак

Го објавил рецептот за лекот против рак

Рик Симпсон е познат борец за легализација на марихуаната за медицински потреби. Исто така, тврди дека со масло од канабис излечил повеќе од 5.000 луѓе, меѓу кои и тој самиот. Го победил ракот на кожа иако лекарите го отпишале. Во ...

Read More »

Благодетите од какаото – За коски, црн дроб, панкреас …

Благодетите од какаото – За коски, црн дроб, панкреас …

Суровото зрно на какаото е најдобриот природен извор на антиоксиданси што постои, бидејќи содржи 14 пати повеќе антиоксиданси од црвеното вино и 21 пат повеќе од зелениот чај. За жал, поголемиот дел од какаото што оди во промет, како и ...

Read More »

Македонија го одбележува Светскиот ден на срцето

Македонија го одбележува Светскиот ден на срцето

Во Градскиот парк во Скопје денеска ќе се одржи централната манифестација по повод одбележувањето на Светскиот ден на срцето. Манифестацијата е во организација на Институтот за јавно здравје на Република Македонија, Министерството за здравство и невладината „Здрава иднина“. По официјалните ...

Read More »

Лековитите води во Рупите – На водите на Баба Ванга носат и деца со посебни потреби

Лековитите води во Рупите – На водите на Баба Ванга носат и деца со посебни потреби

Kога познатата јасновитка Вангелија Гуштерова, нарекувана од народот Баба Ванга, ја прашале зошто често доаѓа во областа Рупите, таа одговорила: „Ова место е многу особено. Ми служи како акумулатор и од него црпам енергија и сила. Некогаш овде имало страшен ...

Read More »
Scroll To Top