Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2014 / May

Monthly Archives: May 2014

Ова е спас ако се изгорите со фигаро или пегла за коса

Ова е спас ако се изгорите со фигаро или пегла за коса

Изгореници од фигаро или од пегла знаат да бидат многу болни и да зараснат многу бавно. Сепак, фризерот Маркус Францис вели дека го пронашол вистинското решение за овој проблем. Со оглед на тоа што Францис многупати и самиот тој се ...

Read More »

Кифоза – искривување на ’рбетот – еве како да го спречите!

Кифоза – искривување на ’рбетот – еве како да го спречите!

Кифозата, уште позната и под терминот грпка, е искривување на горниот дел од грбот. Малото искривување не е патолошко, но кога се работи за кифоза, тогаш тоа може да зафаќа агол од 50 степени. Кифозата може да биде незабележителна, но ...

Read More »

Како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Како да го подготвите рускиот народен лек Кумис

Во една чаша зовриена топла вода растворете две лажици мед. Добро измешајте и ставете во голема тегла. Додадете 2 лажици кефир и еден литар млеко. Измешајте, покриjте  со два слоја газа и ставете го на топло место да отстои три ...

Read More »

Пари за лекови за рак да се соберат и од фирмите-загадувачи

Пари за лекови за рак да се соберат и од фирмите-загадувачи

По ракот на белите дробови и на желудникот, на трето место според зачестеноста е ракот на црниот дроб. Ризик-факторите за појава на овој вид рак се староста – лицата над 40 години почесто заболуваат, а мажите дури двапати повеќе од ...

Read More »

Рукола – за либидо и заштита од дегенеративни болести

Рукола – за либидо и заштита од дегенеративни болести

Руколата (лат. Eruca sativa) е вкусен лиснат зеленчук кој лесно се одгледува, а воедно ја штити градината од разни штетници, па така е повеќекратно корисна. Записите за ова растение, кое води потекло од Средоземјето, можат да се пронајдат во Библијата ...

Read More »

Генот на рак кој се крие во секој од нас (Видео)

Генот на рак кој се крие во секој од нас (Видео)

Во секоја клетка од човековото тело се наоѓа еден многу посебен ген наречен BRCA1. Овој ген ја контролира брзината на делењето на клетките. Меѓутоа, едноставна негова мутација може да биде доволна за да се развие рак. BRCA1 (breast cancer 1, ...

Read More »

По четврти пат се бори со ракот и не попушта

По четврти пат се бори со ракот и не попушта

Беки Гидинс (32) од Англија четврти пат се впушта во битка со ракот. Пред седум години се соочила со рак на кожата, а потоа следела регресија на ракот кој се раширил кон градите, белите дробови и стомакот. Оваа жена никогаш ...

Read More »

Во болниците не се умира само од болест – Грешните дијагнози, сериозен проблем

Во болниците не се умира само од болест – Грешните дијагнози, сериозен проблем

Студија во САД покажала дека 12 милиони луѓе таму добиваат погрешни дијагнози, а кај половина од нив тоа може да има и последици. Во Македонија нема ниту статистика ниту истражување колку погрешни дијагнози се поставуваат годишно. Во алките на здравствениот ...

Read More »

Никако „Јапонки“ летово – еве што им прават на нозете

Никако „Јапонки“ летово – еве што им прават на нозете

Популарните ,, јапoнки,, се поопасни и од високите потпетици – предупредуваат лекарите. Можат да предизвикаат сериозни болки во стапалата, а и ризикот да бидете навистина повредени као некој ве нагази или се удрите во текот н одењето е многу поголем. ...

Read More »

Експертите алармираат: Станете, седејќи прерано си го копате гробот

Експертите алармираат: Станете, седејќи прерано си го копате гробот

Пред речиси три века Томас Џеферсон, еден од основачите на САД, работел стоејќи над својата работна маса, а неговата навика станува сѐ попопуларна бидејќи седењето сериозно му наштетува на здравјето, предупредуваат експертите во студијата објавена во списанието The Archives of ...

Read More »
Scroll To Top