Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2014 / April

Monthly Archives: April 2014

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Тензија, нервоза, стрес, напнатост… Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време. Станува збор за ловоров лист. Рускиот научник Генадиј Малахов откри дека оваа билка  има фантастично дејство против замор и стрес. Се што би ...

Read More »

Како да пиете, а да останете трезни

Како да пиете, а да останете трезни

Еден од основачите на Бостонската Пивара, Џим Коч, тврди дека познава мал трик со чија помош луѓето можат да пијат цела вечер, а да не се опијат. Во интервјуто за Esquare, Коч открил дека тајната е во квасецот. “Пред да ...

Read More »

Ова се најзагадените овошје и зеленчук кои ги купуваме

Ова се најзагадените овошје и зеленчук кои ги купуваме

Веќе 9 години по ред агенцијата „Environmental Working Group (EWG)“ го објавува нивниот список со „Нечиста храна“. А јаболкото се најде на врвот на оваа листа како најзагадено овошје со пестициди. Рангирани се 46 различни природни плодови кои кога би ...

Read More »

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Шансите дека болни од рак ќе живеат подолго од десет години  денес се многу повисоки отколку пред 40 години. Речиси половина од пациентите кои имаат малигна болест живеат најмалку 10 години од дијагностицирањето , тврдат научници од Центарот за истражување ...

Read More »

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познатата манекенка, ангелот на „Викторија Сикрет“, Хилари Рода е уште една од дамите кои ја испробале новата метода против болка во грбот. „Cupping“ терапија или терапија со врели чаши е неверојатно добар третман за разни болни состојби. Оваа терапија е ...

Read More »

Смоквите се чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите се чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите изобилуваат со калиум, калциум, железо, фосфор, бакар, како и со витамините Б6, Ц и бетакаротен. Смоквите изобилуваат со соединенија со потенцијално антиканцерогено дејство, наречени бензалдехид и кумарин. Магнезиумот кој го има во големи количини во смоквите е еден од ...

Read More »

Бабини лекови ако си го изгорите јазикот

Бабини лекови ако си го изгорите јазикот

Јазикот може да остане вцрвен и чуствителен и до три дена, да боли, да биде и отечен. Никако немојте веднаш да истрчате до фрижидерот и да ставите лед на јазикот. На тој начин, заради чувствителноста на јазикот, може да дојде ...

Read More »

Глуварчето – најмоќниот убиец на ракот, но и многу повеќе

Глуварчето – најмоќниот убиец на ракот, но и многу повеќе

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Тоа е повеќегодишна билка со жолти цветови, успешно расте на секое земјиште, но најмногу му одговараат ливадите и тревниците, пустите места и напуштените ниви. Расте и покрај патиштата и ...

Read More »

Изум на векот: Дувнете во мобилниот и веднаш ќе откриете дали имате рак

Изум на векот: Дувнете во мобилниот и веднаш ќе откриете дали имате рак

Изум кој ќе спасува милиони животи. Замислете дека со помош со мобилен телефон, за само неколку минути можете да утврдите дали некаде во телото се појавува најлошата болест. Ова, според зборовите научниците од компанијата „Аулстон“ која соработува со Универзитетот „Кембриџ“, ...

Read More »

Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Докажано: Пивото ја лекува несоницата

Научниците уште еднаш го потврдија тоа што сите го знаеме, дека хмељот и тоа како помага против несоницата. Тоа подразбира дека и пивото, но во умерени количини и само кога има потреба Кога е во прашање пивото и подоброто спиење, ...

Read More »
Scroll To Top