Free songs
Home / 2014

Yearly Archives: 2014

Дневно може да се пие и по едно шише вино – советува лекар

Дневно може да се пие и по едно шише вино – советува лекар

Општо познато е дека една чаша вино по ручек е добро за човечкото здравје. Но, доктор Кари Поиколаинен, кој работи за Светската здравствена организација веќе со години го проучува влијанието на алкохолот на човечкото тело и дошол до заклучок дека ...

Read More »

Патите од низок притисок- пробајте ги овие домашни трикови

Патите од низок притисок- пробајте ги овие домашни трикови

Зголемениот крвен притисок е опасен, но и малиот исто така, затоа треба да се одржува нормална тензија. Сепак многу луѓе патат од намален крвен притисок, па затоа ние денес ви нудиме неколку домашни трикови како да се ослободите… Промена на ...

Read More »

Хороскопскиот знак под кој сте родени влијае на Вашето здравје

Хороскопскиот знак под кој сте родени влијае на Вашето здравје

Многу лекари порано сериозно ја сфаќале астрологијата. Времето на раѓањето било поврзано со ризикот за разболување од одредени болести. Може ли модерната медицина да научи нешто од ѕвездите?  Денес, повеќе луѓе веруваат во вонземјани отколку во астрологијата. Астрологијата се основа ...

Read More »

Рак на јајници, симптоми

Рак на јајници, симптоми

Ракот на овариумот или јајниците е многу често малигно заболување во нашата земја и во светот и не изостанува многу по ракот на грлото на матката. Најчесто се јавува на возраст помеѓу 50-60 години, односно после менопаузата, но не се ...

Read More »

Јадете од пластични чинии? Си ги разболувате бубрезите

Јадете од пластични чинии? Си ги разболувате бубрезите

Резултатите од истражувањата на тим тајвански научници покажале дека луѓето кои јадат топла храна од пластични чинии влијаат директно врз здравјето на бубрезите. Во истражувањата учествувале две групи – едната јадела супа од керамички садови, а другата од пластични. Пред ...

Read More »

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Добро познато е дека мирисите ги оживуваат спомените. Веројатно тоа сте го доживеале кога некаде сте налетале на мирис на јаболки и цимет кој ве потсетува на Божиќ кај вашите баба и дедо па сте се почувствувале како повтроно да ...

Read More »

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната од лицето

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната од лицето

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната – со неколкумесечен третман, влакната најпрво ќе се изретчат, а потоа и сосема ќе исчезнат. Третманот можете да го применувате на сите делови од лицето и телото. Начин на подготовка и третман: Соберете ...

Read More »

Лекување на хемороиди со раствор од сол и сода бикарбона

Лекување на хемороиди со раствор од сол и сода бикарбона

Хемороидите можат да бидат внатрешни или надворешни. За внатрешните, освен промена во исхраната, често е неопходно и внатрешно лекување. Надворешните хемороиди може да ги излекувате откако ќе си го подготвите следниов лесен природен лек. Во една чаша за кафе ќе ...

Read More »

Во загадени градови јадете морков и не берете гајле

Во загадени градови јадете морков и не берете гајле

Испитувањата покажаа дека морковот има улога на „чистач“ во организмот од штетните материи поради лошата исхрана и поради загадената средина и зрачењето. Морковот е двегодишно растение и за исхрана се користи неговиот корен. Тој во исхраната се користи: сиров (како ...

Read More »

Надеж за болните од рак: Корен од глуварче е поефикасен лек од хемотерапија?

Надеж за болните од рак: Корен од глуварче е поефикасен лек од хемотерапија?

Оваа билка е многу здрава – потребно е само да се набере од чисто подрачје, далеку од улиците и загадувањето Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е ...

Read More »
Scroll To Top