Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2013 / December

Monthly Archives: December 2013

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди

Обично станува збор за поблаги повреди како исеченици, гребнатинки и изгореници од полесен степен, но за жал, има и посериозни повреди каде страда кожата, рацете, прстите, ушите, односно слухот, лицето и очите. За жал, праксата на лекарите зборува дека не се ретки ниту ампутација ...

Read More »

Добро да се знае ако претерате со алкохол – лек за мамурлак

Добро да се знае ако претерате со алкохол – лек за мамурлак

Вода, вода и – вода! Една од најважните причини поради која ви е тешко во утрото после пиење, е дехидрацијата. Значи на организмот му недостасува вода и треба под итно да се надополни! Колку порано ќе почнете да пиете вода, ...

Read More »

Србин прави супервакцина која ќе го спаси човештвото!

Србин прави супервакцина која ќе го спаси човештвото!

На формулата, за вакцината над сите вакцини, со која човештвото би се спасило од сите облици на грип, со години се работи во бостонската лабораторија на клиниката во Харвард, а истражувачите во оваа визионерска научна работилница ги предводи 53 годишниот ...

Read More »

Зошто ни “игра” окото?

Зошто ни “игра” окото?

Треперењето на долниот или горниот капак на окото, докторите го нарекуваат- миокимија. За среќа оваа состојба освен што иритира неколку ситни мускули и предизвиукува спонтано грчење во девет од десет случаи не е сериозен медицински проблем и обично поминува само ...

Read More »

Работите кои можат да предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Работите кои можат да предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Вашето брзо подготвување на кафе содржи акриламид, кој содржи храна богата со јагленохидрати, згответно на многу висока температура, како што е чипсот. Како ова може да се избегне? Користите темно, печено кафе со минимум акриламид, а што се однесува на ...

Read More »

За здрав живот доволни се 60 секунди

За здрав живот доволни се 60 секунди

Во забрзаниот свет во кој живееме секоја минута е драгоцена и овие совети сигурно добро ќе ви дојдат. Обрнете внимание на 25 едноставни трикови кои можете да ги направите само за 60 секунди. 1. Чистете ги забите со конец – ...

Read More »

Нов многу болен вирус се појавил – Издадено е и официјално предупредување

Нов многу болен вирус се појавил – Издадено е и официјално предупредување

Вирусот што предизвикува болка до тој степен што ги тера пациентите да врескаат во кревет со денови, пристигнал во западната хемисфера. Од Центрите за контрола на болестите алармираат дека треба да се превземат мерки на претпазливост. „Chikungnya“ вирусот го имаат ...

Read More »

Имате грчеви и ве мачи дебелото црево – Еве со кои тревки и како да ги лечите

Имате грчеви и ве мачи дебелото црево – Еве со кои тревки и како да ги лечите

Лицата што имаат полип или рак на дебелото црево во рана фаза, главно не чувствуваат никакви симптоми. Ако се појават, знаци на болеста се крв во изметот, болки, грчеви во стомакот, промена на ритамот на празнење, губење на телесна тежина, ...

Read More »

Дизентерија е екстремно заразна – еве како се пренесува и кои се симптомите

Дизентерија е екстремно заразна – еве како се пренесува и кои се симптомите

Дизентерија е заразна болест на слузницата на дебелото црево проследена со пролив. Дизентеријата е тешко заразно заболување на црниот дроб предизвикано од дезинтериски бактерии или дезинтериска амеба.Тие се внесуваат со нечиста храна или вода, се вгнездуваат во слузокожата и предизвикуваат ...

Read More »

Што се лекува Куркума зачинот – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Што се лекува Куркума зачинот – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Куркумата (Тумерик) е најпознатиот зачин, кој има многу поволни ефекти врз здравјето. Овој зачин потекнува од Азија и лекува дури 600 болести. Главна состојка е куркуминот поради кој и зачинот има силножолта боја. Содржи витамини Б6, Б3, фолна киселина и ...

Read More »
Scroll To Top