Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / 2013 / November

Monthly Archives: November 2013

Лек за бришење на лошите сеќавања

Лек за бришење на лошите сеќавања

Научниците почнаа да ги тестираат хемикалиите кои може да ги избришат, па дури и повторно да ги создадат сеќавањата на луѓето. Потенцијално штетните сеќавања на некои трауматични случувања може да формираат спомени кои честопати имаат трајни последици врз нашето однесување. ...

Read More »

Како самите да отстраните крлеж (видео)

Како самите да отстраните крлеж (видео)

Земете пинцета претходно дезинфицирана со алкохол и многу внимателно пробајте да го извадите крлежот, без притискање, со нежно ротирање во насока на стрелките од часовникот и извлечете. Доколку останат делови од крлежот во кожата, се зголемува ризикот од инфекција предизвикана ...

Read More »

По 40 минути смрт лекарите го оживеале со нова техника

По 40 минути смрт лекарите го оживеале со нова техника

Австралијанецот Колин Фидлер, кој има 39 години, минатата година преживеал инфаркт, а лекарите го прогласиле за мртов. Дури 40 минути откако ја констатирале смртта, тие успеале да го оживеат со примена на релативно нова техника. Лекарите го оживеале со помош на ...

Read More »

Нова терапија за алергиите

Нова терапија за алергиите

Новата терапија за лечење на оние кои патат од алергија само што не пристигнала, откако научниците го открија новиот генетски механизам кој ја предизвикува алергиската реакција. Истражувачи од многу меѓународни институти, вклучувајќи и тимови од Велика Британија и Швајцарија, изјавија ...

Read More »

Шумечките таблети се многу опасни – внимавајте

Шумечките таблети се многу опасни – внимавајте

Милиони луѓе ширум светот користат шумечки таблети не знаејќи дека тие го зголемуваат ризикот од срцев па и мозочен удар. Имено, тие имаат висок процент сол, предупредуваат научниците. Научниците од неколку британски универзитети откриваат дека луѓето кои земале шумечки таблети ...

Read More »

Лакот за коса предизвикува шеќерна болест?!

Лакот за коса предизвикува шеќерна болест?!

Група хемикалии познати како фталити (phthalates), кои ги има во некои козметички производи можат да предизвикаат дијабетес… Хемикалиите се содржани во големи дози во козметичките производи како лак за коса, лак за нокти, сапуни и шампони. Експертите открија дека жените, ...

Read More »

Сигнали кои телото ги прака за рано откривање рак

Сигнали кои телото ги прака за рано откривање рак

Голем број луѓе ги занемаруваат раните знаци на ракот, се консултираат со нестручни лица и одат на доктор дури кога работата е веќе премногу сериозна. Препознајте ги првите знци и побарајте помош на време. Рутинските тестови како папа-тестот и колонскопија ...

Read More »

Природно лечење на камен во бубрегот

Природно лечење на камен во бубрегот

Било кое заболување на бубрегот па самото тоа и појава на камен во бубрегот не е ни малку безопасна болест па бара внимание при лекување. Важно е да се знае дека исфрлањето на каменот не треба да се прави на ...

Read More »

Што значат и зошто се појавуваат белите дамки на ноктите?

Што значат и зошто се појавуваат белите дамки на ноктите?

Многупати сте забележале бели ситни дамки на вашите нокти и постојано се прашувате што ги предизвикува. Иако се зборува дека причините за оваа појава се недостаток на калциум и цинк во нашиот организам, а тоа значи неправилна исхрана и невнесување ...

Read More »

Трик со коj ќе престане да ве боли забот за 5 минути

Трик со коj ќе престане да ве боли забот за 5 минути

Се што ви е потребно е коцка лед која ќе ја ставите на просторот меѓу палецот и показалецот, и со нежни потези да го триете ова подрачје 5 до 7 минути. Според истражувањата, токму овој простор на дланката е местото ...

Read More »
Scroll To Top