Free songs
Home / 2013 / September (page 3)

Monthly Archives: September 2013

Древните „лекови“ кои убивале луѓе

Древните „лекови“ кои убивале луѓе

Начинот на кој се лечеле нашите предци пред 100 години бил многу екстремен, така што тие имале пократок животен век од денес. Начините на кои се лечеле луѓето во минатото не биле успешни како денес, бидејќи многу лекови не биле ...

Read More »

Тестирајте го своето здравје за само 10 минути

Тестирајте го своето здравје за само 10 минути

Овие здравствени тестови може да откријат детали за здрави очи, бели дробови, црева, па дури и работата на тироидната жлезда. За превентива се добри, но, сепак не ги заменуваат редовните систематски прегледи кај лекар.

Read More »

Жолчката од јајцето – штетна за артериите

Жолчката од јајцето – штетна за артериите

Холестеролот во жолчката од јајцето може да има исто негативно влијание за крвните садови (артерии) како и димот од цигарите. Ова се разултатите од последното истражување кое го спроведе група канадски научници, а беа објавени во спiсанието “Atherosclerosis“.

Read More »

ФРАНЦИЈА: Одобрена трансплантација на вештачко срце

ФРАНЦИЈА: Одобрена трансплантација на вештачко срце

Агенцијата за национално здравство и контрола на лекови на Франција одобри трансплантација на вештачко срце за четири пациента. Органите се произведени во една компанија, пренесуваат светските новински агенции. Трансплантацијата на вештачкото срце е одобрена во три болници вo Франција, се ...

Read More »

Сок од бреза за подмладување

Сок од бреза за подмладување

Старите Словени брезата ја сметале за свето дрво. Тие верувале дека поседува способности да ги истерува лошите духови, па поради тоа колевките за своите деца ги правеле од брезино дрво. Брезовиот сок е богат со шеќери, па со негово готвење ...

Read More »

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Едно истражување објавено во Архивите на Интерната Медицина открива зголемен ризик од мозочен удар во споредба на „умерен“ со „добар“ квалитет на воздухот кај жителите во областа Бостон, особено кога загадувањето е поврзано со зголемениот сообраќај.

Read More »

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Природни рецепти за чистење на бубрезите

Чај од семки од лубеница Овој чај особено е делотворен кај луѓето кои имаат проблеми со камен во бубрезите. Земете лажичка семки, исецкајте ги и прелијте ги со топла вода. Чајот пијте го до три пати дневно. Чај од семки ...

Read More »

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Што се бабини деветини, а кои лекови навистина делуваат

Баба ви вели да се напиете малку домашна ракија со ореви кога ве боли грлото или стомакот, а наместо да се користи со некои модерни препарати, во главно вади некои свои бабини лекови од регалот и знае се’ да излечи. ...

Read More »

Три природни лекови против воспаление на синусите

Три природни лекови против воспаление на синусите

Синуситис е заболување предизвикано од воспаление на слузницата на синусите. Причините за појава можат да бидат различни, но најчесто се автоимуни болести, бактериски, габични или вирусни инфекции. Воспаление на синусите по правило се лечи со антибиотици, но тие можат штетно ...

Read More »
Scroll To Top