Free songs
Home / 2013 / September (page 2)

Monthly Archives: September 2013

Како што налага Европа: Од 1 јануари ќе ни треба студија и за чај од нане и од камилица

Како што налага Европа: Од 1 јануари ќе ни треба студија и за чај од нане и од камилица

За третман на проблеми со органите за варење една мала лажичка жалфија се прелива со 200 мл зовриена вода, а за смирување на воспалено грло и уста две лажички жалфија се прелеваат со 250 мл зовриена вода. Ваквите совети од ...

Read More »

Корисни рецепти од кантарион кои секојдневно ќе ви бидат од помош

Корисни рецепти од кантарион кои секојдневно ќе ви бидат од помош

Ова магично растение расте во висина од 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус, и богато е со железо, етерично масло, смола, каротин и витамин Ц. Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и ...

Read More »

Црвен, жолт или шарен? Што говори бојата на јазикот за вашето здравје?

Црвен, жолт или шарен? Што говори бојата на јазикот за вашето здравје?

Ако вашиот јазик има црвена боја (промената ќе биде суптилна, но сепак воочлива), тоа може да биде знак за недостаток од витамин Б12. Недостаток од тој витамин може да предизвика невролошки проблеми како и деменција при старост. Б12 е исклучително ...

Read More »

Мајчина душица за глисти, дијареа, бронхитис

Мајчина душица за глисти, дијареа, бронхитис

Со мајчина душица против бронхитис Се користи и при лекување бронхопневмонија, бронхијална астма, ларингит и туберкулоза Мајчината душица (thimus serpyllum) е многугодишно растение со виолетово-црвени цветови. Цвета во јуни и во јули, а понекогаш и до септември. Се користат расцветаните ...

Read More »

Лекување според астрологијата

Лекување според астрологијата

Астрологијата отсекогаш била поврзана со здравјето. Луѓето без разлика дали веруваат или не во астрололозите и астролошките предвидувања и совети, скоро секогаш сакаат да прочитаат нешто за својот хороскопски знак, каква љубов и какво здравје ги очекува. Ние денеска се ...

Read More »

Лек против заушки

Лек против заушки

10-на до 15 маслинки се толчат на дрвена даска со чекан за месо со металниот дел се додека не се истолчи и семката внатре. Смесата што ќе се добие се става на марамче и се врзува оклу вратот и ушите. ...

Read More »

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која и да е таблета

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која и да е таблета

Може ли консумирањето на ореви да биде клуч за здраво срце? Новото истражување покажува дека тоа овозможува моментална заштита од срцеви болести. Редовното земање би овозможило и трајна заштита. Научниците забележало значително подобрување на нивото на холестеролот и флексибилност на ...

Read More »

За вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За опуштање на мускулатурата,за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка 1 литар.медицински алкохол (90 % мислам дека е),2 табли аналгин,(андол или аспирин) и едно кутивче од 5 гр.ментол кристали. Сето ова го има во аптеките на ...

Read More »

Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Пченкарната свила е едно од оние средства, кои на многумина им звучат како „бабин лек“. И навистина, пченкарната свила многу долго се користи како природен народен лек, и тоа не само кај нас, туку и во многу други земји во ...

Read More »

Вежби за заморени очи – за оние кои се долго пред компјутер

Вежби за заморени очи – за оние кои се долго пред компјутер

Ако вашата работа се одвива пред компјутер и имате потреба од 8 часа сконцентриран поглед, овие неколку вежби се идеални за одмор и релаксација на очите. Потребно е да ги правите најмалку 5 минути за да почувствувате позитивна промена. – ...

Read More »
Scroll To Top