Free songs
Home / 2013 / September (page 10)

Monthly Archives: September 2013

Народен лек за витилиго

Народен лек за витилиго

Иако за витилигото се смета дека е неизлечива болест, сепак постојат некои народни лекарства кои можат да го спречат ширењето и да ги намалат белите флеки на кожата. Витилиго е пигментно заболување што се карактеризира со губење на бојата на кожата. ...

Read More »

Природно чистење на бубрезите

Природно чистење на бубрезите

Секој ден низ бубрезите поминува околу 200 л крв, за да се прочисти од отрови и токсини. Бубрезите исто така произведуваат важни хормони: еритропоетин ( кој стимулира производство на црврни крвни клетки ), ренин ( кој го регулира крвниот притисок ...

Read More »

Чудо – мелем за многу болести – по стар руски рецепт

Чудо – мелем за многу болести – по стар руски рецепт

Овој рецепт се врти низ интернет сајтовите веке неколку месеци и за него многумина велат дека навистина помага за лекување против бронхитис, отитис, ангина, изгореници, модрици, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците и женски болести. Во ...

Read More »

Јадете маџун и заборавете на доктор

Јадете маџун и заборавете на доктор

Приказната за маџунот е стара колку и грозјето, а во Тиквешијата, според археолошките истражувања, одгледувањето на виновата лоза гради своја традиција повеќе од 2.000 години. До пред педесетина години во Кавадарци сите куќи за свои потреби произведуваа маџун, но, за ...

Read More »

Нов метод при срцев удар може да спаси многу животи

Нов метод при срцев удар може да спаси многу животи

Новиот релативно едноставен начин ан постапка при срцев удар би можел да спаси илјадници животи, пишува во средата BBC. Со овој нов метод, се чистат сите стеснети артерии кај лице што е примено поради срцев удар, а не само една ...

Read More »

Семоќниот целер – лечи реума, камен во бубрег, астма…

Семоќниот целер – лечи реума, камен во бубрег, астма…

Целерот успешно лечи: астма, реума, ја подобрува циркулацијата, го олеснува варењето, го зголемува апетиот…Секој дел од целерот е здрав и корисен, од неговиот корен, па се до неговиот лист. Полн е со магнезиум, витамин К и диетални влакна, а заради ...

Read More »

Откриени канцерогени хемикалии во 100 познати шампони – Freeman, Colgate Palmolive, Johnson – на листата

Откриени канцерогени хемикалии во 100 познати шампони – Freeman, Colgate Palmolive, Johnson – на листата

Центарот за здравје и околина со седиште во Калифорнија извршил истражување врз шампони и сапуни и открил дека 98 од нив во себе содржат карциногена хемиска состојка – кокамид диетаноламин. Кокамид диетаноламин е хемиски модифицирана форма на кокосово масло кое ...

Read More »

Лекување со Thai Yoga масажа

Лекување со Thai Yoga масажа

Thai Yoga масажата, позната и под други имиња, како што се таи медицинска масажа или традиционална тајландска масажа изворно се вика Nuad Bо Rarn Nuad значи допир, а Bo Rarn значи нешто старо, свето, почитувано. Оваа форма на работа на ...

Read More »

Рогач: Природна замена за шеќер што штити од рак на матката

Рогач: Природна замена за шеќер што штити од рак на матката

Рогач е тип на дрво дрво, чијшто плод го носи истото име. Ова растение го има на поширокиот појас на Медитаранот, во Израел и Кипар. Станува збор за зимзелено дрво од фамилијата на мешунки. Има медитеранско потекло, а се одгледува од многу ...

Read More »

‘Ркулците – витаминско-минерални бомби

‘Ркулците – витаминско-минерални бомби

‘Ркулците се преполни со витамини, белковини и со растителни влакна, калциум, цинк, железо и со магнезиум и се вистински извор на виталност, а за да уживате во нивниот вкус, доволно е да им посветите само неколку дена внимание. ‘Ркулците, било ...

Read More »
Scroll To Top